26 lutego 2014r. członkowie Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc, za zgodą burmistrza, przenieśli jednoosobowy bunkier z okresu II wojny światowej (tzw. bunkiet typu "grzybek") z ulicy Słowackiego na teren parku miejskiego

Stowarzyszenie z burmistrzem przy bunkrze26 lutego 2014r. członkowie Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc, za zgodą burmistrza, przenieśli jednoosobowy bunkier z okresu II wojny światowej bunkier grzybek-10(tzw. bunkiet typu "grzybek") z ulicy Słowackiego na teren parku miejskiego w centrum miasta. Bunkier ten, jako pojedyncze stanowisko ogniowe, osłaniał dostęp do tajnej fabryki (oddział "GEMA-WERKE") po której stał jeszcze przed kilku laty wysoki komin. Zabytkowy bunkier, zachowany w bardzo dobrym stanie (wraz ze stalowymi drzwiami) będzie częścią stałej ekspozycji, którą przygotowujemy dla mieszkańców miasta wspólnie z Urzędem Miasta Lubań, który wspiera go finansowo.  

 

„Dzisiejsza akcja jest konsekwencją wprowadzonej strategii Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc, by jak najbardziej uatrakcyjnić Lubań dla mieszkańców i zwiedzających je turystów. Wkrótce planujemy wspólnie z Urzędem Miasta (który finansuje i przygotowuje technicznie obiekt), otwarcie stałej wystawy wojennej i kolejne ekspozycje, wszystko dzięki zaangażowaniu się pana Burmistrza Miasta Lubań - Arkadiusza Słowińskiego ... ale o tym już niebawem. Dodatkowo bardzo dziękuję Andrzejowi Juncewiczowi, za pomoc w wydobyciu i transporcie wojennego zabytku. Pan Andrzej, jako członek stowarzyszenia, już wielokrotnie wspomagał bezinteresownie wszelkie nasze inicjatywy, za co należą mu się wielkie podziękowania” – mówi Janusz Kulczycki, prezes stowarzyszenia.

bunkier grzybek-01bunkier grzybek-02bunkier grzybek-03bunkier grzybek-04bunkier grzybek-05bunkier grzybek-06bunkier grzybek-07bunkier grzybek-08: