manekin LuftschutzuStowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc wraz z Urzędem Miasta wspólnie przygotowują się do otwarcia wystawy w schronie pod parkiem miejskim w Lubaniu. Wystawa będzie poświęcona okresowi II wojny światowej i pancernej bitwie stoczonej o Lubań w lutym-marcu 1945 r. Miasto finansuje i przygotowuje technicznie obiekt oraz jej wyposażenie i odpowiada za wszelkie zezwolenia konserwatorskie. Natomiast Stowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc zainicjowało sam pomysł i dostarczyło materiały na ekspozycje tj. zdjęcia z tego okresu, eksponaty. Wszystko, to w imię przygotowanej strategii SMGŁ na rozwój turystyczny miasta z wykorzystaniem historii miasta Lubań i Górnych Łużyc. Wszystko jest realizowane przez poświęcenie własnego czasu i udostępniane posiadanych eksponatów przez osoby zaangażowane w przygotowanie wystawy.

manekin LuftschutzPrezentowane manekiny będą ustawione w schronie. Przedstawiają oddziały Luftschutzu, który był organizacją paramilitarna, obrony przeciwlotniczej. Luftschutz zajmował się ochroną przeciwlotniczą i pełnił też na przykład rolę straży pożarnej. Manekiny zostały darowane przez Muzeum Lubań, a wyposażenie skompletował, ubrał i wymyślił ich koncepcję Andrzej Maciaszczyk - Urząd Miasta sfinansował. Jeden hełm przekazał pan Adam Bobko. Od innych osób otrzymaliśmy sprzęt z tych czasów tj. szpadel itp.

PROŚBA O WSPARCIE WYSTAWY W SCHRONIE

Potrzebna jest jednak jeszcze wasza pomoc przy przygotowaniu wystawy. Przydałaby się z tego okresu stara gaśnica , pompa wodna Luftschutzu, pompa do powietrza, maska/i przeciwgazowe, a także syrena alarmowa montowana na stałe na zewnątrz. Może jakieś stare niemieckie bezpieczniki (całe skrzynki), szafka apteczna, jakiś wieszak na te szpadle,kilof ip., tabliczki jakieś znamionowe np. od energii itp. Może znajdą się osoby, które mają i mogą przekazać w/w przedmioty jako dar dla Stowarzyszenia, a które zostaną wystawione w schronie – jako eksponaty uzupełniające. Wszystko można przekazać w budynku UM na ul. Mickiewicza 6 pokój 10 i 9 lub w siedzibie Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc - na 1 piętrze, wejście jak do Baszty Brackiej. Można też telefonicznie umówić się z prezesem stowarzyszenia panem Januszem Kulczyckim pod nr 694-251-899. Z góry dziękujemy za pomoc i przekazane eksponaty.

schron po parkiem miejskim w Lubaniu