Czy możliwa jest praca w Holandii bez znajomości języka niderlandzkiego?

Czy możliwa jest praca w Holandii bez znajomości języka niderlandzkiego?

Podjęcie zatrudnienia za granicą to dla wielu osób właściwie jedyny sposób na uzyskiwanie godziwej płacy i mowa tu nie tylko o pracownikach niewykwalifikowanych czy świeżo upieczonych absolwentach. Faktem jest, że w Polsce przedstawiciele niemal wszystkich zawodów są niezadowoleni ze swych pensji. Jak jednak wyjechać do pracy za granicę kiedy nie zna się lokalnego języka? Czy w przypadku Holandii jest to problem? Przeczytaj i sprawdź.

Kto zna język niderlandzki?

Z pewnością znajomość lokalnego języka daje duży komfort, a także pozwala podjąć po prostu lepszą pracę. Jednak nie oznacza to, że osoby nieznające niderlandzkiego mogą zapomnieć o podjęciu zatrudnienia w Holandii —  a o zdobyciu pracy akurat tam marzy wiele osób, wiadomo bowiem, że pozwala to na uzyskiwanie naprawdę dobrych zarobków.

Mając taki problem, warto pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze, znajomość niderlandzkiego jest wymagana dość rzadko, ponieważ nie jest to język tak popularny jak angielski czy niemiecki; nie jest też tak przydatny, z czego holenderscy pracodawcy doskonale zdają sobie sprawę. Po drugie, użyteczna może być znajomość choćby podstawowego angielskiego, czym mogą pochwalić się zwykle osoby mające wykształcenie średnie. Poza tym —  niderlandzkiego zawsze można się nauczyć, czy to jeszcze przed wyjazdem, decydując się na intensywny kurs, czy w trakcie, co jest bardzo łatwe. Wiele osób wyjeżdża do pracy zupełnie go nie znając, potem zaś, obracając się wśród Holendrów, szybko go przyswaja, dzięki czemu mogą awansować czy choćby czuć się w miejscu przebywania swobodniej.

Jakie prace bez języka?

Znalezieniepracy w Holandii bez języka niderlandzkiego, a nawet angielskiego, nie przedstawia większych trudności między innymi dlatego, że tamtejszy rynek potrzebuje przede wszystkim pracowników fizycznych. Praca w ogrodnictwie czy na magazynie nie wiąże się ze szczególnymi kontaktami z ludźmi, nie trzeba zatem umieć swobodnie konwersować. Poza tym w wielu miejscach można natrafić na duże grupy Polaków, którzy pracują razem, nieraz nawet polskie grupy mają nadzorcę-rodaka, co zupełnie niweluje problem w postaci ryzyka niezrozumienia polecenia czy jakichkolwiek innych utrudnień w komunikacji.

Praca dla każdego

Znając lokalny język lub nie, mając kwalifikacje bądź nie —  do pracy w Holandii może wyjechać praktycznie każdy, trzeba tylko chcieć, a także nawiązać kontakt z dobrym pośrednikiem. Najlepsze agencje mają wiele ofert, bardzo zróżnicowanych.