Czym jest audyt zewnętrzny? Sprawdź to!

Czym jest audyt zewnętrzny? Sprawdź to!

W każdej organizacji zdarzają się nieprawidłowości. Dlatego kluczowe jest przeprowadzanie stosownych badań i wdrażanie mechanizmów kontrolnych, mających na celu wykrycie i eliminację błędów. Do tego służy m.in. audyt, w tym zewnętrzny. Czym on dokładnie jest? O tym dowiesz się z poniższego artykułu. Przeczytaj go już teraz.

Na czym polega audyt zewnętrzny?

W ten sposób określa się rodzaj diagnostyki funkcjonowania danej organizacji. Audytyzewnętrzne prowadzi się m.in. po to, by sprawdzić ogólną kondycję firmy czy instytucji, określonego systemu, obszaru jej działania lub poszczególnych procesów, a nawet produktów. W celu weryfikacji, czy dana jednostka zaspokaja konkretne wymagania, ustala się konieczne do spełnienia standardy. Na tej podstawie określa się, w jakich aspektach konieczne będzie wprowadzenie zmian w organizacji, a gdzie funkcjonuje ona tak, jak powinna.

Jakie są jego cele?

Tego typu badania przeprowadza się przede wszystkim w celu poprawy funkcjonowania organizacji jako całości lub poszczególnych jej obszarów. Audyty stanowią istotny element systemu zarządzania jakością. Wykonuje się je więc po to, by wykryć ewentualne nieprawidłowości, potencjalne zagrożenia w przyszłości, a także wskazać sposoby na to, by je wyeliminować lub im zapobiec.

To jednak nie wszystko – zlecenie takiego zadania wyspecjalizowanemu podmiotowi może również pomóc w uzyskaniu certyfikacji, wskazującej na utrzymywanie najwyższych standardów w danym przedsiębiorstwie czy innej jednostce. Z tego powodu audyty dzieli się na dwa typy:

  • drugiej strony,
  • trzeciej strony.

W pierwszym przypadku są one zlecane przez podmiot będący najbliżej audytowanej organizacji. Zazwyczaj więc zlecającym jest firma, która chce się upewnić, że partner spełnia określone standardy. Audyt trzeciej strony z kolei wiąże się z procedurą certyfikacji konkretnej działalności, więc zleceniodawcę w takim układzie stanowi podmiot audytowany.

Co można uzyskać, sięgając po audyt zewnętrzny?

Takie badania niosą ze sobą różne korzyści, od wskazania błędów w funkcjonowaniu systemu i ich eliminacji po uzyskanie certyfikacji, świadczącej o sprawnym zarządzaniu jakością. Dlatego wiele organizacji decyduje się na ten ruch. Myślisz o zleceniu takich badań w swojej firmie lub u partnera? Postaw na współpracę z certyfikowanym audytorem.