Do czego wykorzystuje się kołki stalowe?

Do czego wykorzystuje się kołki stalowe?

Spajanie różnych elementów konstrukcyjnych wymaga wykorzystania odpowiednich łączników. Wśród najpowszechniej używanych wymienia się najróżniejsze rodzaje kołków stalowych. Czym dokładnie są? Jakie ich typy się wyróżnia? Kiedy najczęściej się je stosuje? Przeczytaj artykuł, by poznać odpowiedzi na te i inne pytania.

Czym są kołki stalowe?

Wpierw należy wyjaśnić, czym są kołki stalowe. Najłatwiej można je zdefiniować jako łączniki konstrukcyjne wykorzystywane do kotwienia przylegających do siebie elementów o różnej nośności. Ze względu na fakt, że mają kontakt m.in. z zaprawą murarską, muszą być wykonane ze stali nierdzewnej, często ocynkowanej, chroniącej je przed rdzewieniem. Nazwę tę często stosuje się zamiennie z określeniem „kotwy mechaniczne”, ze względu na charakter łączenia części konstrukcji.

Jakie typy kołków stalowych się wyróżnia?

W ofercie sklepów sprzedających takie akcesoria można znaleźć wiele różnych ich typów. Dzieli się je na 4 główne kategorie:

  • opaskowe,
  • wkręcane,
  • tulejowe,
  • segmentowe.

Pierwsze z wymienionych montuje się przelotowo (zazwyczaj wywiercając otwór o dokładnie takiej samej średnicy, co kołek). Drugie natomiast, jak sama nazwa wskazuje, są wkręcane w wybrane podłoże (zwykle beton), dzięki czemu kotwienie odbywa się na całej długości tego łącznika.

Jak to wygląda w przypadku produktów tulejowych? Są one przeznaczone do mocowania instalacji o niewielkiej wadze. Segmentowe natomiast to produkty o dużej odporności na obciążenia, w tym sejsmiczne.

Należy zauważyć, że są to jedynie 4 główne kategorie. Poza tym wśród nich wyróżnia się dziesiątki, jeśli nie setki odmiennych modeli. Można wyliczyć m.in. kotwy z oczkiem, wbijane i wiele innych.

Kotwy ze stali – gdzie się je stosuje?

Pierwsze z nich powstały w latach 30. XX wieku, rewolucjonizując budownictwo. Współcześnie trudno sobie wyobrazić budowę bez takich elementów. Łączniki te więc wykorzystywane są m.in. w konstrukcjach betonowych i murowanych. Powszechnie używa się ich np. przy wznoszeniu wielopiętrowych wieżowców, jak i elementów infrastruktury, w tym mostów.

Gdzie kupić kołki stalowe?

Powyżej dowiedziałeś się więcej o tych elementach konstrukcyjnych. Kołki stalowe jednak to zdecydowanie szerszy katalog produktów. Wybierając je, warto mieć na uwadze, by kupować wyroby dobrej jakości, zdolne przetrwać w warunkach, gdzie nie brakuje dużych obciążeń. Sprawdź więc propozycje renomowanych sklepów z akcesoriami budowlanymi.