Buty żeglarskie – jakie obuwie zabrać na żagle?

Wybierasz się w rejs żaglówką? Z pewnością jesteś już w trakcie przygotowań i szukasz odpowiedniego wyposażenia. Właściwe spodnie, kurtka, bielizna… i w końcu obuwie. Jakie powinno ono być? Z tego artykułu dowiesz się więcej o rodzajach butów żeglarskich, które zabiera się w taką podróż. Przeczytaj już teraz!

Trampki na żagle – czy to dobry wybór?

Dla wielu trampki są najlepszym wyborem. Są lekkie, przewiewne i tanie. Do tego dobrze trzymają się powierzchni. Naturalnie – nie mogą być to byle jakie modele. Warto sięgać po modele opracowane z myślą o tym, żeby dawały odpowiednią przyczepność na mokrych powierzchniach, a z drugiej strony – by stopy leżały w nich pewnie i nieruchomo. Inaczej – odciski i zdarta skóra murowane!

Kalosze żeglarskie

To rozwiązanie na cięższe warunki. Wysoka cholewa, bieżnik gwarantujący pewność każdego kroku, a do tego jeszcze specjalne membrany, pozwalające oddawać nadmiar ciepła na zewnątrz, a z drugiej strony – chroniące przed zawilgoceniem i chłodnym powietrzem. W sprzedaży są proste wersje, bliższe modelom ze zwykłych sklepów. Jednak prawdziwe buty żeglarskie są dodatkowo sznurowane lub mają ściągacze u szczytu, dzięki czemu, np. w przypadku wypadnięcia za burtę, nie napełniają się wodą.

Żeglarskie buty sportowe                   

To rozwiązanie pośrednie między kaloszami a trampkami. Często przypominają one obuwie trekkingowe lub klasyczne „adidasy”. Są stylowe, wykonane z doskonałej jakości materiałów, w tym z membranami, a przy tym bardzo lekkie. Takie buty żeglarskie wyśmienicie sprawdzą się w różnych warunkach.

Wybierz buty odpowiednie dla siebie

Są różne modele obuwia dla żeglarzy. Niektórzy wybierają zwykłe buty sportowe, choć one nie zawsze są w stanie zapewnić odpowiednie właściwości, w tym ochronę przed poślizgami czy zamakaniem. Dlatego wybierz buty żeglarskie zaprojektowane z myślą o bezpieczeństwie i wygodzie użytkownika. Takie propozycje ma m.in. firma Helly Hansen.