Czy oczyszczalnia przydomowa jest droga w eksploatacji?

Wybierając miejsce pod budowę domu, wiele osób zwraca uwagę na atrakcyjne położenie, nie martwiąc się o uzbrojenie terenu. Doprowadzenie do działki energii elektrycznej z pewnością nie sprawi większego problemu, ale już z wodą i kanalizacją można się go spodziewać. Jak go rozwiązać, aby być w zgodzie z prawem? Dowiedz się z poniższego tekstu!

Jakie rozwiązania oferują producenci?

Montowane dawniej szamba mają niewiele wspólnego z ekologią, dlatego wiele osób decyduje się na ich wymianę. Podobnie jak właściciele działek bez dostępu do sieci kanalizacyjnej, starają się wybrać najlepszy wariant. Na rynku jest mnóstwo rozwiązań, a wśród nich są instalacje tunelowe, drenażowe, ze studnią chłonną i biologiczne. Większość producentów oferuje te produkty wraz z dostawą i montażem.

Czy eksploatacja oczyszczalni przydomowych jest droga ?

Żadna przydomowa oczyszczalnia nie jest droga w użytkowaniu, gdyż wywozu nieczystości z osadników dokonuje się niezwykle rzadko. Dobrze dobrana i zainstalowana, gwarantuje wieloletnią, bezproblemową eksploatację. Są to konstrukcje wielokomorowe, wykonane z trwałego, odpornego na wiele czynników tworzywa, które nie ulegają awariom czy zniszczeniu. Odprowadzana z nich woda jest czysta i może bezpiecznie wrócić do środowiska.

Jak dobrać instalację do potrzeb?

Jest wiele kwestii decydujących o tym, które rozwiązanie będzie najodpowiedniejsze. Do najważniejszych należy zaliczyć:

  • wielkość działki,
  • rodzaj gruntu,
  • poziom wód gruntowych,
  • pochodzenie ścieków, np. z gospodarstwa domowego, ośrodka wczasowego, baru itp.,
  • liczbę osób, które będą korzystać z danej instalacji.

Jedynym modelem, który nadaje się na każdą wielkość działki, a przepuszczalność gruntu nie ma dla niego znaczenia, jest biologiczna oczyszczalnia przydomowa. Warto ją też wybrać ze względu na najwyższy stopień oczyszczania ścieków dzięki mikroorganizmom bytującym w komorze napowietrzania. Rozkładają one tlenowo ścieki na osad i ciecz nasadową, czyli czystą wodę, która jest odprowadzana do studni chłonnej lub zbiornika.

Gdzie kupić?

Wielu producentów poleca właśnie ten rodzaj oczyszczalni. Chcesz się dowiedzieć, gdzie najlepiej ją nabyć? Poszukaj w Internecie!