Czy przydomowa oczyszczalnia drenażowa sprawdzi się na każdej działce?

Na terenie całego kraju wciąż jest wiele miejsc, gdzie działki budowlane nie mają dostępu do kanalizacji miejskiej lub gminnej. Jeżeli położenie rurociągu na własną rękę jest zupełnie nieopłacalne, właścicielowi pozostają dwa wyjścia. Jednym z nich jest instalacja zbiornika na ścieki, drugim budowa oczyszczalni. Które rozwiązanie jest rozsądniejsze? Przeczytaj tekst poniżej, aby się dowiedzieć!

Jakie rozwiązania są najlepsze?

Brak dostępu do miejskiej czy gminnej sieci kanalizacyjnej z pewnością jest problemem, jednak warto wziąć pod uwagę także fakt, że właściwie dobrana przydomowa oczyszczalnia  pozwoli na spore oszczędności. Wszak każdy właściciel domu z przyłączem do kanalizacji musi za utylizację ścieków co miesiąc płacić. Na rynku jest wiele rozwiązań, które zadowolą najbardziej wymagających klientów. Są to oczyszczalnie:

  • tunelowe,
  • drenażowe,
  • ze studnią chłonną,
  • biologiczne.

Z pewnością najlepszym wyborem, także dla środowiska, jest oczyszczanie ze złożem biologicznym zanurzanym. Gwarantuje ono, że woda trafiająca do środowiska jest zupełnie czysta i można ją jeszcze raz wykorzystać, np. do podlewania ogrodu.

Czy istnieją przeciwwskazania do budowy konkretnego typu oczyszczalni?

Dobór oczyszczalni najlepiej pozostawić specjalistom. Zresztą większość producentów oferujących swoje produkty klientom najpierw zbiera informacje dotyczące wielkości działki, przepuszczalności gruntu, liczby osób, które z danego rozwiązania będą korzystać oraz poziomu wód gruntowych. Instalacji drenażowej np. nie można zamontować na małej działce, gdyż rozprowadzenie drenażu wymaga sporego terenu. Inne rozwiązania potrzebują m.in. gruntu o sporej przepuszczalności.

Jakie zalety ma biologiczna oczyszczalnia?

Chociaż taka oczyszczalnia przydomowa jest nieco droższa od pozostałych, warto zdecydować się właśnie na nią, gdyż:

  • nadaje się na każdy rodzaj gruntu,
  • gwarantuje wysoki stopień unieszkodliwiania ścieków,
  • nie ma problemu z jej montażem,
  • jest łatwa w obsłudze i tania w użytkowaniu.

Nie są to jeszcze wszystkie zalety takiego rozwiązania. Jeżeli zastanawiasz się nad jego wyborem, sprawdź w sieci, gdzie kupić taki model.