Czym się kierować przy wyborze zakładu pogrzebowego w Rzeszowie?

Informacja o stracie bliskiej osoby jest dla wielu wręcz druzgocąca, dlatego członkom rodziny tak trudno rozpocząć przygotowania do pogrzebu. Czeka ich mnóstwo decyzji dotyczących choćby rodzaju organizowanej ceremonii oraz wyboru trumny lub urny, a także miejsca stypy. Pierwszy etap to oczywiście podjęcie współpracy z lokalnym domem pogrzebowym. Sprawdź, czym kierować się podczas szukania firmy.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru zakładu pogrzebowego?

W branży funeralnej działają firmy świadczące zarówno pojedyncze, jak i kompleksowe usługi związane z organizacją pochówku. Z pewnością dla rodziny zmarłego najlepiej byłoby podjąć współpracę z zakładem, który zajmie się wszystkimi formalnościami. Kluczowe jest też podejście pracowników, którzy powinni wykazywać się cierpliwością, empatią oraz pełnym zrozumieniem trudnej sytuacji, w której znaleźli się obsługiwani klienci. Na terenie Rzeszowa zakład pogrzebowy mieści się niemal w każdej dzielnicy, dlatego warto przed odwiedzeniem wybranego punktu zasugerować się opiniami rodziny czy znajomych oraz sprawdzić zakres świadczonych usług. 

Jakich formalności należy dopełnić w domu pogrzebowym?

Po uzyskaniu aktu zgonu członkowie rodziny udają się do parafii, w której ma odbyć się pogrzeb w celu ustalenia daty i miejsca pochówku. Dopiero po uzyskaniu tych dwóch informacji można rozpocząć przygotowania do ceremonii w domu pogrzebowym. Klienci muszą zadecydować o takich ważnych kwestiach jak:

  • rodzaj pogrzebu (tradycyjny lub poprzedzony kremacją),
  • wybór trumny lub urny,
  • wykupienie dodatkowych usług funeralnych (m.in. oprawy muzycznej i florystycznej).

Czy zakład pomaga w uzyskaniu zasiłku pogrzebowego?

Coraz więcej firm działających w branży funeralnej świadczy usługi w formie bezgotówkowej z ewentualną dopłatą w sytuacji, gdy koszt obsługi przekroczy wartość świadczenia wypłacanego przez ZUS. Klient wspólnie z pracownikiem zakładu wypełnia wniosek, a następnie ubiega się o jego wypłatę bezpośrednio na firmowe konto w lokalnym oddziale ZUS. Obecnie wysokość zasiłku wynosi około 4 tys. zł.