Dobre buty żeglarskie – co je charakteryzuje? Sprawdź!

W trakcie poszukiwań sprzętu dla żeglarzy musisz odpowiedzieć sobie na szereg pytań, w tym dotyczące ekwipunku. W trakcie takich rozważań z pewnością pojawi się kwestia właściwego obuwia. Bo jakie powinny być buty żeglarskie? Jeśli się nad tym zastanawiasz – wskazówki dotyczące doboru właściwej pary znajdziesz poniżej. Przeczytaj artykuł!

Dobra przyczepność i lekkość

Mokry pokład to recepta na poślizg i wypadek, tym bardziej w sytuacji, gdy potrzeba dynamicznych działań. Należy temu przeciwdziałać, a do tego niezbędne będzie obuwie o właściwej przyczepności. Dobre buty żeglarskie powinny dawać większą pewność każdego postawionego kroku.

Ponadto muszą być lekki, nie tylko, żeby nie pociągnęły użytkownika w dół, gdy wypadnie za burtę, ale i dla komfortu noszenia. Dość wysiłku czasem wymaga praca na pokładzie, a jeśli dodatkowo obuwie byłoby ciężkie… wiąże się to z utratą energii.

Odporność na zamakanie lub szybkoschnący materiał

Do produkcji takich artykułów stosuje się zazwyczaj materiały impregnowane środkami hydrofobowymi lub specjalne membrany. To pozwala lepiej chronić stopy przed zamknięciem, więc i wychłodzeniem organizmu. Innym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku obuwia przeznaczonego na rejsy po ciepłych, południowych wodach, jest użycie materiałów szybkoschnących.

Wysoki komfort noszenia

Dobrze dopasowane buty żeglarskie dają gwarancję, że nie nabawisz się odcisków, a potrafią one uprzykrzyć cały wyjazd. Zamiast np. operować żaglem i cieszyć się przygodą, utyskiwałbyś na, nomen omen, każdym kroku.

Wybieraj wśród najlepszych marek butów żeglarskich

Wiedząc, jakie minimalne standardy muszą spełnić buty żeglarskie, z pewnością łatwiej będzie Ci dobrać parę odpowiadającą Twoim wymogom. Pamiętaj, że najlepsze rozwiązania proponują sprawdzone marki, takie jak Helly Hansen. Najlepiej zajrzyj do dobrego sklepu turystycznego z profesjonalnym sprzętem.