Gdzie jest burza? Mapy burzowe

Każdy może przewidywać zjawiska pogodowe. Jak sprawdzić miejsce występowania burzy? Dowiedz się, jakie dane warto wykorzystać. Okazuje się, że wystarczy dostęp do internetu i umiejętność odczytywania zamieszczonych przez meteorologów informacji.

Mapy pogodowe

Polecanym narzędziem są opracowane przez specjalistów mapy burzowe. Widoczne są na nich kolorowe obszary, które oznaczają wyładowania atmosferyczne. Można odczytać z nich:

  • kierunek przemieszczania się zjawiska,
  • obszary opadów i ich intensywność,
  • wyładowania doziemne w zakresie czasowym od 15 minut do 2 godzin wstecz,
  • ilość zarejestrowanych piorunów,

Warto zwrócić uwagę na wskazówki zawarte w legendzie mapy. Radary pozwalają przygotować się na nadchodzące zmiany w pogodzie. W przypadku zjawisk atmosferycznych o dużej intensywności trzeba być gotowym na przykład na ewentualny brak prądu i zapewnić sobie bezpieczne schronienie. Należy też zabezpieczyć się przed silnym wiatrem i ulewą. Czy pioruny i deszcz da się przewidzieć z większym wyprzedzeniem? Dobrą wskazówką są prognozy pogody. Należy jednak pamiętać, że ich dokładność zmniejsza się wraz z odległością czasową od sprawdzanego terminu. W przypadku wyładowań atmosferycznych precyzja danych możliwa jest dzięki bieżącemu obserwowaniu piorunów oraz kierunku, w jakim zmierza zjawisko.

Gdzie jest burza?

Jeśli chcesz być bezpieczny niezależnie od warunków atmosferycznych, sprawdź burze. Dowiedz się, jaka jest ich intensywność oraz gdzie pojawią się w ciągu kilkudziesięciu najbliższych minut. Odczyt danych nie powinien sprawić Ci problemu.