Jaki kinkiet będzie pasował do loftowej aranżacji?

Planujesz urządzić swoje wnętrze w klimacie starej fabryki? Potrzebujesz zatem odpowiedniego wyposażenia! Tyczy się to również systemu oświetleniowego. W takich pomieszczeniach doskonale sprawdzają się m.in. kinkiety. Jaki model wybrać do loftowej aranżacji? Poznaj zawarte w tym artykule wskazówki, a z pewnością wybierzesz odpowiedni model.

Proste, surowe formy

Mieszkania, których wystrój inspirowany był wnętrzami industrialnymi, charakteryzują się pewną surowością. Próżno w nich szukać bogatszej ornamentyki czy skomplikowanych wzorów. Mają być przede wszystkim:

  • funkcjonalne,
  • przestronne,
  • dobrze oświetlone.

Między innymi dlatego właśnie są to często otwarte przestrzenie. W tych zaś ogromne znaczenie ma właściwe światło.

Biorąc pod uwagę powyższą charakterystykę, kinkiet loftowy również powinien być dość prosty w swojej budowie. Często są to minimalistyczne, pozornie surowe oprawy. Zwykle stosuje się w nich źródła światła o ciepłej tonacji, co pomaga nieco „ogrzać” wnętrze.

Królestwo eleganckiej prostoty

Loft to przede wszystkim proste materiały, jakie były charakterystyczne dla fabrycznych wnętrz. W salonie, sypialni czy innym pomieszczeniu urządzonym w tym klimacie królują drewno, kamień, beton, szkło i metal. Jak się zapewne spodziewasz – kinkiet loftowy jest wykonany właśnie z takich surowców. Oprawy najczęściej mają formę pałąków, niekiedy z ruchomymi przełamaniami, co umożliwia ustawienie kąta padania światła w wybranym kierunku. To szczególnie przydatne jeśli np. chcesz czytać książkę w komfortowych warunkach.

Klosze takich lamp zwykle są metalowe albo szklane. Te pierwsze gwarantują lepsze ukierunkowanie kąta padania promieni świetlnych. Z kolei modele wykonane ze szkła rozpraszają je, zapewniając równomierne oświetlenie pomieszczenia.

Zwykle kinkiety loftowe mają miejsce tylko na jedną żarówkę, ale nie jest to regułą. W dobrym sklepie znajdziesz modele z 2 i 3 oprawkami na nie. Dzięki temu dwie lampy ścienne mogą zapewnić równie dużą moc co np. żyrandol.

Kinkiety inspirowane wnętrzami industrialnymi

W artykule mogłeś wiele przeczytać o „surowości” takich elementów wyposażenia. Pamiętaj jednak, że jest ona przemyślana, aby dobrze pasowała do loftu, a z drugiej strony – wciąż zachwycała swoim designem. Chcesz przekonać się samemu, jak wyglądają takie lampy? Zajrzyj więc do oferty dobrego sklepu, gdzie znajdziesz ich szeroki wybór.