Kołki stalowe a kotwy chemiczne – różnice, zastosowanie

Wszelkiego rodzaju łączniki stanowią ważny element każdej konstrukcji. To dzięki nim można montować ze sobą poszczególne części budynków czy infrastruktury. W powszechnym użyciu dominują dwa ich typy – kołki stalowe oraz kotwy chemiczne. Czym się od siebie różnią? Kiedy się je wykorzystuje? Dowiedz się więcej poniżej.

Czym są kołki stalowe, a czym kotwy chemiczne?

Zarówno kotwy ze stali, jak i chemiczne, są łącznikami. Jednak zasada ich działania oraz zastosowanie nieco się różnią. Kołki stalowe to rodzaj elementów łączących części konstrukcji z pełnych cegieł i betonowych. W zależności od typu (a tych wyróżnia się 4 – opaskowe, tulejowe, wkręcane i segmentowe) mają one różną nośność. Do najpowszechniej stosowanych należą opaskowe, montowane przelotowo w łączonych elementach. Często używa się też łączników wkręcanych. Segmentowe z kolei są dostosowane do pracy z największymi obciążeniami.

Należy zwrócić uwagę na to, jak te produkty zespalają dwie osobne części. Wynika to z oddziaływania mechanicznego – np. tarcia i siły rozporowej. Inaczej to wygląda w przypadku kotew chemicznych.

Ich montaż bowiem polega na wykorzystaniu specjalnych mieszanek chemicznych, które w kontakcie ze sobą lub z powietrzem zastygają np. na tulei dołączonej do takiego zestawu. Dają one trwałe zespolenie kołków z powierzchnią, są odporne na oddziaływanie wilgoci. W pewnych warunkach jednak nie mogą być stosowane.

Kiedy wykorzystuje się oba rodzaje łączników?

Co do zasady – kołki stalowe są wykorzystywane głównie w pracy z materiałami pełnymi i betonem. Wynika to z faktu, że samo podłoże musi być odpowiednio solidne, aby łączenie pozostało trwałe. Pewną trudność stanowi także ich montaż przy krawędziach.

Wówczas lepiej sięgnąć po kotwy chemiczne, które świetnie sprawdzają się np. w zestawieniu ze słabszymi materiałami, w tym mocno porowatymi. Dzięki wypełnieniu wszelkich porów i luk tworzą trwałe wiązania. Wykorzystuje się je również przy głębokich kotwieniach. Ich montaż jednak trwa znacznie dłużej, szczególnie jeśli warunki termiczne są niesprzyjające do tworzenia chemicznych wiązań.

Gdzie można je kupić?

Zarówno kołki stalowe, jak i kotwy chemiczne dostępne są w sklepach budowlanych. W ich asortymencie zazwyczaj można znaleźć wiele odmiennych rodzajów takich łączników, dzięki czemu bez problemu dobierze się je do konkretnego przeznaczenia. Pamiętaj przy tym, by wybierać produkty renomowanych firm, gwarantujące najwyższą jakość.