Test na porowatość włosów a ich pielęgnacja

Wiele kobiet irytuje się faktem, że stosowane przez nie szampony, odżywki czy maski nie przynoszą pożądanych rezultatów, mimo ich dobrej jakości i sumiennego stosowania. Problem może jednak tkwić w niedopasowaniu kosmetyku do stopnia porowatości włosów, a więc ich stanu oraz potrzeb. Przeczytaj, by dowiedzieć się na ten temat więcej.

Porowatość włosów —  o co chodzi?

Kosmetyki do włosów dobiera się pod różnymi kątami. Najważniejsze wydaje się być dopasowanie ich do aktualnych potrzeb, czyli na przykład nawilżenie przesuszonych pasm. Czemu zatem często pielęgnacja nie przynosi pożądanych skutków? Musi być ona bowiem dobrana do stopnia porowatości włosów. Test , jaki można wykonać w sieci, wskaże stopień odchylenia łusek włosów od kory i pozwoli dobrać odpowiednią pielęgnację. Często bowiem samo nawilżenie to za mało, trzeba na przykład dostarczyć włosom więcej protein bądź przeciwnie, unikać ich w kosmetykach, by nie doprowadzić do tzw. przeproteinowania, skutkującego przesuszeniem pasm. Poza tym włosy podatne na obciążanie trzeba odżywiać w taki sposób, by substancje odżywcze wtłoczyć do ich wnętrza, a nie obklejać je z zewnątrz dającym gładkość filmem, co jest prostą drogą do obciążania i szybszego przetłuszczania.

O tym wszystkim wiedzą producenci kosmetyków przeznaczonych specjalnie do włosów nisko-, średnio- i wysokoporowatych. Różnią się one składem i tzw. równowagą humektantową, gdyż każdy z tych typów ma inne potrzeby. Warto zatem przeprowadzić test porowatości swoich włosów i zastosować się do jego wyniku, tj. dobrać szampon, odżywkę, maskę, olejek itp. przeznaczone specjalnie do danego typu. Prawdopodobnie już po pierwszej aplikacji zobaczy się zdumiewające efekty.

Skuteczna pielęgnacja włosów

Jeśli stosowane kosmetyki nie dają pożądanych rezultatów, warto sprawdzić, czy są dobrze dobrane, właśnie pod kątem porowatości pasm. Czasami wystarczą niewielkie modyfikacje, na przykład odstawienie protein, by włosy mogły odkryć pełnię swojego potencjału, zacząć zachwycać zdrowym wyglądem i sprawiać o wiele mniej problemów, np. z plątaniem.